Elfogadta 2025-ös költségvetését az Országos Polgárőr Szövetség
Munkaterv, költségvetés, oktatás – ezek voltak az Országos Polgárőr Szövetség idei első elnökségi értekezletének kiemelkedő témái. Az országos vezetőség és a vármegyei elnökök emellett foglalkoztak a szövetség készülő stratégiájával, szervezeti döntéseket hoztak, és a találkozón került aláírás a Civilút Alapítvánnyal kötött együttműködési megállapodásra is.
Január 17-én tartotta első 2025-ös elnökségi ülését az Országos Polgárőr Szövetség. Dr. Túrós András elnök a megjelenteket köszöntve úgy fogalmazott, izgalmas, ugyanakkor nehéz év várható, hiszen az idén a közélet már a jövő évi választásokra készül majd. Éppen ezért a szövetség vezetője elővigyázatosságra kérte a polgárőröket. "Vigyázzunk az egységre, a tisztaságra, a szakmaiságra!" – hangsúlyozta.
A találkozón a Készenléti Rendőrség tanácstermében megtartott rendezvényen először az első féléves munkatervet tekintették át a megjelentek. Ahogy az egy héttel korábbi programindítón már elhangzott, az idei esztendőt a szövetség a gyermek- és ifjúságvédelemnek szenteli, a kampány célja egyebek mellett, hogy az önkéntesek a helyismeretükre alapozva egy jól működő polgárőr gyermekvédelmi rendszert alakítsanak ki. Emellett az idei kiemelt feladatok között ott van az aktív közterületi járőrszolgálat erősítése, a közlekedésbiztonság elősegítése, különös tekintettel a mikromobilitásra, a gyalogosok és kerékpárosok közlekedésére. Mindezeken túl a szövetség célul tűzte ki, hogy kiépíti a nehéz helyzetben lévő egyesületek érdekképviseleti rendszerét. Ami a rendezvényeket illeti, az éves rendes küldöttgyűlés május 24-én lesz, az Országos Polgárőr Napnak pedig Abádszalók ad majd otthont július 5-én.
A 2025-ös költségvetésről elhangzott: a szövetség az idén ugyanannyi támogatást kap a központi büdzséből, mint kapott tavaly, azonban a cégautóadó emelkedése, illetve a garantált bérminimum növekedése nagyjából százmillió forintos többletköltséggel jár. Ilyen körülmények között kell átgondolt gazdálkodást folytatni úgy, hogy a területi szövetségek és az egyesületek támogatási színvonalát tartani tudja a szervezet. Az Országos Polgárőr Szövetség rendelkezésére egyébként ebben az esztendőben a bevételeiből, a költségvetési támogatásból és az egyéb támogatásokból összesen csaknem 1 milliárd 626 millió forint áll. A költségvetéssel kapcsolatban Túrós András eredménynek nevezte, hogy a kormányzati forrásból kapott támogatás nem csökkent, ugyanakkor takarékos, egyben tiszta, átlátható gazdálkodásra szólított fel. "Ne legyenek zsebköltségvetések!" – figyelmeztetett az elnök.
Az elnökségi értekezlet tárgyalta a szövetség képzési tervét is, amely erre az évre nemcsak a polgárőrséghez újonnan belépők és az ifjú polgárőrök alapismereti képzését, továbbképzéseket, illetve az egyes tagozatok felkészítéseit tartalmazza, hanem a közelmúltban létrehozott Légi Felderítő és Drón Tagozathoz kapcsolódó légifelderítő és drónpilóta elméleti és gyakorlati képzést is. Az oktatás, képzés idei kiemelt célja az ismeretek naprakészen tartása, hogy a polgárőrök reagálni tudjanak a bűnelkövetés megváltozott módszereire. Pillanatnyi feladatként jelentkezik, hogy felkészítsék a három érintett határ menti vármegyében szolgálatot teljesítőket azokra a változásokra, amelyek Románia schengeni övezethez való január elsejei csatlakozásával járnak együtt.
Az elnökségi ülés szavazásra jogosult tagjai a munkatervet, a költségvetést és az oktatási tervet egyhangúlag elfogadták.
A találkozón terítékre került az Országos Polgárőr Szövetség készülő stratégiája. A dokumentumot, amely értékeli a polgárőrség helyzetét, társadalmi szerepvállalását és elismertségét, ugyanakkor felhívja a figyelmet a tagság fiatalításának szükségszerűségére, a grémium további finomításra átadta a szövetség Tudományos Tanácsának.
A napirend következő pontjaként szervezeti kérdésekkel foglalkoztak a megjelentek: a szövetség tagjai közé fogadta a Hajdú-Bihar vármegyei Mezősas, a Heves vármegyei Tarnaörs, illetve a Baranya vármegyében található Bakonya egyesületét, valamint a megjelentek egyhangú döntése alapján kizárták a szövetségből a Tárkányi Polgárőr Egyesületet.
Utolsó momentumként dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke és Vári Attila, a Civil út Alapítvány kuratóriumi elnöke a találkozón írta alá a két szervezet együttműködési megállapodását. A dokumentum szerint a két szervezet egyebek mellett közös erőfeszítéseket tesz a hátrányos helyzetű célcsoportok megsegítésére, a gyermekek védelmére, a nagycsaládosok támogatására, illetve a társadalmi integrációra.
G.J
Fotók: B.Á., G.J.
Forrás: https://opsz.hu/