Elindult a polgárőrség ifjúsági referens képzése
Elindult a polgárőrség ifjúsági referens képzése
A Gyenesdiáson két turnusban zajló ifjúsági táborok első hetében a leendő ifjúsági referensek kaptak öt napos képzést, majd tettek sikeres vizsgát augusztus 4-én. A 9 vármegyéből, valamint az erdélyi Zetelakáról érkezett 30 fiatalnak az OPSZ elnöke adta át megbízólevelüket és a munkájukat segítő táblagépeket.
Az OPSZ kényszerűségből hozta létre az ifjú polgárőrök referensi intézményét, azért mert égető szükség van, az utánpótlásra – kezdte köszöntőbeszédét Dr. Túrós András, aki személyesen látogatott el a fiatalok utolsó tábori napjára, hogy átadja megbízólevelüket, az OPSZ ajándékát, de leginkább azért, hogy elbeszélgessen velük.
A polgárőrség vezetője úgy fogalmazott, szomorú, amikor elmegy egy polgárőr rendezvényre, ahol szinte csak a saját korosztályát látja.
"Rendkívül magas az átlagéletkor, lassan eltűnnek az alapítók, rajtatok keresztül szeretnénk megmenteni a polgárőrséget a jövőnek. Ha 30 év alatt ezt a szövetséget ilyen remekül felépítettük, akkor nem szabad veszni hagyni, a munkát folytatni kell, mert a lakosságnak, a rendvédelmi szerveknek szüksége van a polgárőrökre. A kifutás határán döntöttünk úgy, hogy különleges intézkedéseket teszünk és eddig nem létező intézményeket hozunk létre" – hangsúlyozta Dr. Túrós András.
A referensek feladatairól szólva elmondta, a legfontosabb, hogy elsősorban a középiskolások irányába induljon el a toborzás, szólítsák meg a fiatalokat és szerettessék meg velük a polgárőrséget. Az OPSZ elnöke tisztában van azzal, hogy ez nem könnyű feladat, de mint mondta, az ilyen táborok és képzések segítséget nyújtanak abban, hogyan kell megszólítani a saját korosztályuk képviselőit és hogyan tegyék vonzóvá ezt a különleges közösséget.
Horváth Róbert, az OPSZ honvédelmi és ifjúsági alelnöke, aki Bán Gáborral, az Országos Polgárőr Ifjúsági Tagozat (OPIT) elnökével, több mint 10 éve szervezi meg az ifjú polgárőrök táborát, örül, hogy idén megkezdődhetett az ifjúsági referensek hálózatának kiépítése.
"Ennek a tábornak az a célja, hogy felkészítsünk olyan fiatal polgárőröket, akik az ifjú polgárőrökkel tudnak foglalkozni, ismerik a korosztályi sajátosságaikat, meg tudják őket szólítani, be tudják vonzani az egyesületekbe, ahol aztán az esetlegesen felmerülő generációs különbségeket is el tudják simítani, és egy ideális működést tudnak kialakítani a szervezeteken belül." – hangsúlyozta az alelnök. Horváth Róbert is elismeri, hogy a feladat nem könnyű, de mint mondta, a táborban mindent megtettek annak érdekében, hogy az előadók segítségével az általános ismereteken kívül, a korosztályuknak megfelelő ötleteket, praktikákat is megosszanak a fiatal referensekkel, emellett konfliktuskezelés, sőt, naponta önvédelmi képzés és egészséges életmódra nevelés is színesítette a tábor programját.
"Bemutattuk nekik, hogy milyen hasznos tud lenni a közösségi tevékenység, mennyire jó a visszahatása a lakosság részéről. Ha valaki valahol sikert ér el, akkor szeret ott lenni, ezt kell továbbadniuk az ifjú polgárőröknek."
Az ifjúsági tagozat célja, hogy év végéig minden járási koordinátor mellett legyen egy ifjúsági referens, aki toborzó tevékenységet végez. Ha pedig már az egyesületben vannak az ifjak, akkor igyekezzen különböző módszerekkel, élményekkel és a közösség erejével az egyesületben tartani őket, hogy aztán 18 éves kor után rendes tagjai legyenek a szövetségnek.
A mostani tábor és a következő hónapokban tartandó képzések mind a fent felsorolt célokat szolgálják majd.
…és hogy mit gondoltak a táborlakók, álljon itt néhány vélemény:
"Jó volt, hogy a gyakorlatban kaptuk meg a tudást és nem csak egy száraz oktatási anyagból"
"Kapcsolatok építésére is jó volt ez a néhány nap. Megismerkedtünk más járások referenseivel."
"Fontos, hogy a járási ifjúsági referensek ne szigetelődjenek el, hanem egymással is tartsuk a kapcsolatot és együtt tudjunk dolgozni a vármegye vezetésével is."
"Szerintem akkor kezd el majd igazán működni a hálózat, ha már valamelyik vármegyében sikereket érnek el és példát tudnak mutatni."
"Valószínű a lakosság is örül majd, ha látják, hogy fiatalodik a polgárőrség."
"Nagyon hasznosak az ismeretek, amiket itt szereztünk. Ezeket át kell, hogy adjuk az ifjú polgárőröknek, miközben a saját tudásunkat is fejlesztjük."
"Szeretek ehhez a közösséghez tartozni, és ezt másoknak is át kell élnie. Nehéz az ifjúságot bevonzani a polgárőrségbe, de jó programokkal sikerülhet, ezekre is kaptunk itt ötleteket."
"Jó volt az ország más régióiból érkező fiatalokat megismerni, akik hozzám hasonlóan tenni szeretnének a közösségükért."
Szöveg: Bakonyi Ágnes, OPSZ
Fotó: OPIT