Fórumok és felkészítések

2025.02.17

Finisébe érkezett az Országos Polgárőr Szövetség és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet közös támogatási projektje, amelynek keretein belül regionális fórumokat, iskolásoknak közlekedésbiztonsági, baleset-megelőzési felkészítéseket, az autós, motoros és kerékpáros polgárőrök számára elméleti és gyakorlati tréningeket, a családos polgárőrök számára pedig közlekedésbiztonsági képzést és versenyeket szerveznek. A projekt pillanatnyi állásáról Cseh Lászlót, az OPSZ közlekedési alelnökét kérdeztük.

A KTI az Országos Polgárőr Szövetséggel közös projektjén keresztül immár hosszú évek óta regionális közlekedés- és közbiztonsági fórumokkal, az iskolások számára kidolgozott baleset-megelőzési felkészítésekkel, a négy- vagy kétkerekű járművel szolgálatot ellátó polgárőrök számára célzott elméleti és gyakorlati képzésekkel, illetve a családos polgárőröknek közlekedésbiztonsági képzésekkel és versenyekkel juttatja el a fontos információkat az érintettekhez.

A különböző formák közül az országjáró fórumsorozat központi szervezésű, hat állomást érint. Januárban Sátoraljaújhelyen és Budapesten, februárban Szolnokon, Pacsán, Lajosmizsén, március végén pedig Balatonföldváron gyűltek, gyűlnek össze a polgárőr egyesületek elnökei. Egy-egy helyszínen átlagosan százötven-kétszáz egyesület képviselteti magát és a közlekedésbiztonság legfontosabb feladatai mellett előadásokat hallgatnak meg a bűnügyi helyzetről, valamint a polgárőrség idei kiemelt feladatáról, a gyermek-és ifjúságvédelemről is. A visszajelzések azt mutatják, hogy az egyesületi vezetők hasznosnak, informatívnak ítélik meg az ilyen találkozókat.

A projekt vármegyei, egyesületi szintű felkészítéseiről Cseh László, az Országos Polgárőr Szövetség közlekedési alelnöke elmondta, hogy bár több hónap állt rendelkezésre, a vármegyék sok programot csak a jó idő beálltával szeretnének megvalósítani, így a projekt március végi befejezéséig még számos feladatot kell végrehajtani. "A finisbe érkeztünk, a programokat már minden részt vevő egyesület előkészítette, az időpontokat kijelölték, és kiválasztották a rendőri és polgárőr szakmai irányítókat is" – mondta az alelnök, aki hozzátette, vannak területek, ahol adott esetben több vármegye közösen szervez rendezvényeket.

A közlekedésbiztonsági és baleset-megelőzési tapasztalatok új lehetőségei elnevezésű programfejezet esetében a vármegyei polgárőr szövetségek önállóan szervezik a felkészítéseket, nyilván a megadott téma keretein belül. Mint az alelnök emlékeztetett rá, vannak területek, ahol úgynevezett ráépülő képzéseket tartanak, vagyis a korábbi években megkezdett utat folytatják, új korcsoportokat bevonva, illetve a meglévőket magasabb szintű képzésben részesítve. Cseh László úgy fogalmazott, baleset-megelőzési ismeretekből nem lehet eleget átadni a fiataloknak.

Az alelnök elmondta azt is, hogy az iskolásoknak szánt felkészítésekbe beletartozik a bűnmegelőzés is, amely mindig egy érzékeny téma, hiszen nagyon eltérő környezetből érkező, különböző szociális hátterű gyerekeknek kell átadni az ismereteket. Cseh László itt hangsúlyozta, a programokat szervező rendőr, polgárőr vezetők, oktatók felkészültek, és rövid időn belül fel tudják mérni, egy-egy csoportban milyen módszerekkel kell dolgozniuk és milyen információkat közvetítsenek. Hozzátette, amint a felnőtt előadó elnyeri a gyerekek bizalmát, maguktól fognak beszélni a tapasztalataikról, amelyek azután jó kiindulási alapot biztosítanak a felkészítés további alakulásához. Ami az elérést illeti, vármegyénként nagyjából háromszáz gyermekkel találkoznak egy-egy ilyen felkészítésen. Ez azonban a valóságban több embert jelent, hiszen a fiatalok otthon elmondják, mit hallottak, tehát végeredményben a családtagok is szert tesznek új ismeretekre.

Az autós, motoros, segédmotoros, kerékpáros, vagy manapság inkább e-rolleres polgárőrök szintén képzést kapnak a KTI-vel közös program keretében. Az OPSZ közlekedési alelnöke ezzel kapcsolatban szót ejtett arról, hogy ezek során a két- vagy négykerekű járművel szolgálatot adó a polgárőrök, illetve ifjú polgárőrök elméleti és gyakorlati tréningen vesznek részt, ahol vezetéstechnikai tudásukat, járműkezelési készségeiket éppúgy fejlesztik, mint KRESZ-tudásukat, vagy a tömegben történő közlekedési rutinjukat. A felkészítések a vármegyei szövetségek szervezésében zajlanak. Cseh László emlékeztetett arra, hogy a motoros tagozat tagjai kicsit más helyzetben vannak, hiszen nekik rendszeres időközönként kötelező ismeretmegújító képzésen részt venni. Ezen a területen amúgy a tél elmúltával gyorsulnak fel az események, amikor már biztonságban ki lehet menni motorral az utakra, a gyakorlópályára.

A közlekedésbiztonsági és baleset-megelőzési program utolsó szegmenséről, a családos polgárőrök felkészítéséről, versenyeztetéséről szólva az alelnök elmondta, szerencsére sok olyan család van, ahol mindenki polgárőr, ifjú polgárőr, emellett számos egyesület rendelkezik kerékpárokkal, elektromos kerékpárokkal, sokan vásároltak e-rollereket. A két tényező együtt pedig azt eredményezi, hogy az ilyen közlekedési eszközökhöz kapcsolódó elméleti, gyakorlati felkészítés felfogható egyfajta csapatépítésként is. Ezen a területen a vármegyei szövetségek egyébként elég nagy szabadságot élveznek, van, ahol összevonják a motoros-robogós képzéssel, vagy a felkészítést toldják meg a versenyeztetéssel.

GJ

Fotó: OPSZ archívum

Forrás: https://opsz.hu/