Gyerekek mentettek gyereket a Tiszából

2024.07.20

Védd magad! címmel hét civil szervezet figyelemfelhívó akciót szervezett a biztonságos vakációért az újszegedi Laposon. Vízimentési bemutatóval, az újraélesztés fogásainak bemutatásával és gyakorlásával, a kisebb sérülések ellátásával, a tűzesetek megelőzésével ismerkedhettek meg a kicsi és a felnőtt érdeklődők a Tisza-parton. Valamint víziközlekfedés szabályaival és azzal, hogy milyen is egy jól felszerelt, biztonságos kerékpár.

A Védd magad! programot az idén másodszor szervezte meg a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ és a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács. Hét civil szervezet tartott közös egészségvédelmi és baleset-megelőzési rendezvényt az újszegedi Laposon ez alkalommal a program keretében.

A résztvevőknek a Védd magad! útlevéllel hat állomást kellett felkeresni a strand területén, aki mindegyik civil szervezet standján megfordult ajándékcsomagot nyerhetett.

Az Újszegedi Polgárőr Egyesület biciklidokija átvizsgálta a kerékpárok műszaki állapotát, hogy lehetőleg senkit nem érjen baleset a nyáron.

A Marosmenti Polgárőr Egyesület polgárőrei a vízi forgalom ellenőrzésére és a migráció visszaszorítására nemrégiben megkapott hajójukat mutatták be.

A Magyar Vöröskereszt vármegyei munkatársai a nyári balesetek megelőzésére, a sérülések helyes ellátására, az újraélesztés fogásaira igyekeztek megtanítani az érdeklődőket.

Kivonult az eseményre a Szegedi Önkéntes Tűzoltó és Mentőegyesület is, ők elsősorban a nyári tűzesetek megelőzésére hívták fel a figyelmet különböző játékos feladatokkal.

A vármegyei Bűnmegelőzési Tanáccsal együttműködő Alternatíva Egyesület pedig olyan ifjúsági programokat, önkéntes feladatokat, táborokat és képzéseket népszerűsített, amelyek egyszerre jelenthetik a fiatalok számára a hasznos, értelmes és biztonságos időtöltést.

A délután legizgalmasabb programja az a bemutató volt, amelyen a gyermek vízimentő tábor résztvevői adtak számon arról, mit tanultak az előző héten a táborban, azaz, hogy hogyan kell a vízből szakszerűen kimenteni a bajba jutott társukat.

– A gyerekek megismerkedhettek a különböző vizek veszélyeivel és azzal, hogyan tudnak azok ellen védekezni. Első és legfontosabb tudnivaló az önmentés volt, aminek a lényege, hogy fel tudják ismerni azt, hogy veszélyes helyzetbe kerültek és képesek legyen ilyen helyzetben helyesen cselekedni – mondta el Molnár János, a Vízimentő Szakszolgálat oktatója, a tábor vezetője a mentési bemutató előtt, amelyet azután végig élőben közvetített a partról.

Legalább ennyire fontos volt azonban azt megtanulni, hogy a bajba jutott társaikon hogyan tudnak segíteni.

A tábor egyik ifjú résztvevője a Tisza közepén, a fürdésre elkerített részben hanyatt feküdt, azt szimulálva, mintha a vízben rosszul lett volna. Társa máris indult, hóna alatt a vízimentő filmekből ismert piros mentőbójával, majd elérve társát a bója segítségével partra vontatta.

Egy másik gyakorlaton mindenféle eszköz nélkül kellett kimenteni valakit a folyóból.

Molnár János minden szakszerű magyarázat mellett arra hívta fel a figyelmet, a legfontosabb feladat mindig a megelőzés, hogy ne is kerüljön sor arra, hogy valakit ki kelljen menteni a vízből.

szeged.hu