Gyermekvédelemről és közbiztonságról – ezúttal Pacsán

2025.02.15

Negyedik állomásához érkezett az Országos Polgárőr Szövetség idei központi programját, a gyermek- és ifjúságvédelmet bemutató országjáró értekezletsorozat. Február 15-én Pacsán Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron vármegye polgárőr egyesületeinek képviselői gyűltek össze.

Az elmúlt egy esztendőben a gyermek- és ifjúságvédelem a közbeszéd, a közélet központi témája volt, nem véletlen tehát, hogy ezt állította idei tevékenysége középpontjába az Országos Polgárőr Szövetség – fogalmazott az országjáró értekezlet hallgatósága előtt dr. Túrós András elnök. "Bármilyen, a gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény, de főleg a pedofília, a bántalmazás, a szexuális zaklatás a legaljasabb dolog, ami megtörténhet. Az ilyen tetteket a teljes hazai polgárőrség elítéli, el kell ítélje" – tette hozzá. A témával kapcsolatban számos lehetőség van. Túrós András ezek közül kiemelte az érzékenyítést, hogy a polgárőrök oktatásain, eligazításain, a rendezvényeken legyen fókuszban a gyermekvédelem. "Készítsük fel a polgárőröket erre a nemes feladatra!" – mondta az elnök. Mindezek mellett a gyermekvédelmi intézményekkel szoros kapcsolatot kell tartani, és fontos, hogy minden egyesületnél legyen egy olyan ember, aki dedikáltan foglalkozik a gyermekek védelmével. Mindezek együtt egy kvázi virtuális polgárőr gyermekvédelmi hálót alkothatnak, tette hozzá a szövetség elnöke. Túrós András ugyanakkor hangsúlyozottan felhívta a figyelmet a politikamentességre, mint mondta, a gyermekvédelmet nyilván több politikai alakulat is zászlajára tűzi majd, a szövetség tagjainak azonban távol kell ezektől maradni. "Őrizzük meg a polgárőrség társadalmi megbecsülését!" – zárta szavait az OPSZ első embere.

Szabó Zoltán, az OPSZ szakmai elnökhelyettese a nyugat-dunántúli egyesületek képviselőinek beszélt a gyermek- és ifjúságvédelmi program részleteiről. Ebben a körben is emlékeztetett arra, milyen kiemelt felelőssége van a komoly helyismerettel, szerteágazó kapcsolatokkal rendelkező polgárőröknek abban, hogy felismerjék és időben jelezzék a megfelelő helyen, ha egy-egy gyermek, fiatal bajban van, közel áll ahhoz, hogy bűncselekmény áldozatává, netán elkövetőjévé váljon. Az elnökhelyettes hangsúlyozta, a polgárőrök szolgálatban és azon kívül is járjanak nyitott szemmel, és inkább eggyel többször adjanak jelzést a hatóságok felé, mintsem eggyel kevesebbszer.

A polgárőr egyesületekkel, azok vezetésével, működésével, adminisztratív feladataival kapcsolatban dr. Szilák Mihály, felügyelőbizottsági elnök adott tájékoztatást. Mint tette azt Sátoraljaújhelyen, Budapesten és Szolnokon, a pacsai hallgatóság előtt is felsorolta azokat a követelményeket, amelyeknek az egyesületeknek meg kell felelniük, hogy működésük jogszerű és szakszerű legyen.

A pacsai találkozón a közbiztonság, a közlekedésbiztonság, a polgárőrök és rendőrök együttműködésének tendenciáiról dr. Kuczik János rendőr vezérőrnagy, az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese beszélt. Hangsúlyozta, a tény, hogy Magyarországot biztonsági szempontból a világ 14. legbiztonságosabbnak ítélték, örvendetes.

Az eredmény elérésében jelentős szerepük van a polgárőröknek, akik sok-sok órányi, a rendőrökkel közösen adott szolgálattal segítették elő a rangos helyezést. Hozzátette, ez a megítélés szélesebb körben fontos, mint ahogy az ember első pillanatban gondolná. Példaként a külföldi befektetőket említette, akik nemcsak a gazdasági környezetet vizsgálják, amikor Magyarország mellett döntenek, hanem mindig érdeklődnek a közbiztonság állapota felől is. De ugyanez igaz a turizmusra is, ha a hozzánk látogatók biztonságban érzik magukat és jó hírünket keltik, az megmutatkozik az idegenforgalom alakulásában is. A tábornok ugyanakkor hozzátette, a bűncselekmények javuló statisztikája önmagában azonban nem jelenti azt, hogy az állampolgárok, a lakóközösségek biztonságérzete is erősödik. Éppen ezért szükséges figyelmet fordítani azokra a helyi, zavaró problémákra, helyzetekre, amelyek ugyan nem érik el azt a szintet, hogy jogi kategóriába essenek, mégis hátrányosan alakítják egy-egy település, az ott élők szubjektív biztonságérzetét. És ez megint egy olyan terület, ahol a helyi viszonyokat jól ismerő polgárőröknek kiemelt szerepük lehet.

A főkapitány-helyettes mindezek mellett beszélt a közlekedés helyzetének alakulásáról, az elsődleges baleseti okokról, a rendőrség által alkalmazott hagyományos és új eszközökről. Ezek között megemlítette a drónokat, azok baleseti helyszínelési használatát, amellyel nagyságrendekkel hamarabb lehet visszaadni az utakat a közlekedőknek egy-egy baleset esetében. Az illegális migrációról szólva Kuczik János kijelentette, az évek során a polgárőrség folyamatosan bizonyította, milyen hatékonyan tudja támogatni a hivatásos határőrizeti szervezetek munkáját, sőt, számos olyan eset is előfordult, amikor a polgárőrök veszélyes helyzetekben voltak ott a rendőrök mellett. A vezérőrnagy külön szólt a Románia schengeni csatlakozásával megváltozott határhelyzetről is.

A tábornok a gyermek- és ifjúságvédelem témájában beszélt arról, hogy a jog kiemelt veszélyeztető oknak tartja a gyermekek szexuális, fizikai bántalmazására, elhanyagolására utaló körülményeket, vagy a gyermek öngyilkossági kísérletét, illetve az arra utaló jeleket. Az ilyen esetekben azonnali cselekvésre van szükség, és a rendőrség is kiemelheti a gyermeket a rá veszélyt jelentő környezetből. Ennek felismerése, a bajban lévő fiatalokról való jelzés szintén olyasmi, ahol a polgárőrök közreműködése nagyobb bajt előzhet meg.

Az értekezletsorozat következő állomása Lajosmizsén lesz, azon a Bács-Kiskun, Heves és Nógrád vármegyei egyesületek képviselői vesznek részt.

GJ

Fotók: Varga Miklós

Forrás: https://opsz.hu/