Legyen 2025 a Gyermekvédelem éve a polgárőrségnél
Legyen 2025 a Gyermek és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél – javasolta dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke július 27-én, Eperjesen, a rendhagyó módon két vármegye közös szervezésében megrendezett polgárőr napon. A Király-tónál összegyűlt polgárőr sokadalom egyhangúlag támogatta az elnök kezdeményezését. Az OPSZ elnöksége várhatóan novemberben dönt róla.
Több szempontból is rendhagyó volt a hétvégi Eperjesi Polgárőr Nap. Először szervezett meg két szomszédos vármegyei polgárőr szövetség – Csongrád-Csanád és Békés vármegye – közösen ilyen rendezvényt. Ami így nemcsak költséghatékony volt, de lehetőséget teremtett a két vármegyei polgárőreinek a tapasztalatcserére, a szomszédságuk miatt vélhetően sok tekintetben hasonló kihívásaik átbeszélésére. És először fordult elő az is, hogy az ilyenkor szokásos elismerés-átadásokra két részben került sor.
Dr. Túrós András felszólalása kezdetén bejelentette, a közös szervezésért és az egyesületek kiemelkedő polgárőri tevékenységéért az OPSZ elnökeként a Polgárőr Érdemkereszt arany fokozata elismerést adományozza az Eperjesi és a Gádorosi Polgárőr Egyesületnek. Az érdemkereszthez 100-100 ezer forint működési támogatást is kaptak a szervezetek..
Az OPSZ elnöke később példaértékűnek nevezte a két vármegye polgárőreinek összefogását. Mint fogalmazott, a polgárőrség erejét éppen az összefogás adja. Mindenekelőtt a 67 ezer önkéntes kiállása és együttműködése. Az a tény, tette hozzá az elnök, hogy közülük, mintegy 35 ezren folyamatosan szolgálják lakóhelyük, vagy éppen a határt védve az ország közbiztonságát.
"Fontos szövetségesünk Magyarország Kormánya, az ország rendészeti szervei, és az önkormányzatok", tette hozzá dr. Túrós András, aki később egyebek között arról beszélt, hogy a június 9-i helyhatósági választásokon a polgárőrség tovább erősödött, beépült az önkormányzatokba. Számos polgármester és képviselőtestületi tag polgárőr is egyben.
"Ha tudjuk folytatni a munkát, ha ugyanilyen aktívak maradnak az egyesületek és a polgárőrök, mint eddig voltak, a szervezet előtt továbbra is fényes jövő áll", fogalmazott az OPSZ elnöke, majd emlékeztetett rá, hogy a polgárőrök már közel tíz éve védik az államhatárt a szerb-magyar határszakaszon, és már több tonna illegálisan lerakott hulladékot derítettek fel és részben takarítottak is el erdőinkből, mezőinkről.
"Van egy álmom!", mondta később dr. Túrós András. "Láthattuk, hogy a gyermek és ifjúságvédelem problémái mennyire érzékenyen érintik a társadalom legszélesebb rétegeit, mekkora felháborodást tudnak kiváltani a gyermekek sérelme elkövetett cselekmények. Úgy vélem, ezen a téren a polgárőrségnek is lehetnek és vannak is tennivalói. Végül is a polgárőrök jellemzően a lakóhelyükön szolgálnak, van helyismeretük, ismerik az ott élőket".
Dr. Túrós András azt javasolta, 2025 legyen a Gyermek és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél. Jöjjön létre a polgárőrségen belül egy olyan jelzőrendszer, ami segít megelőzni a gyermekek sérelmére elkövetett jogsértéseket, illetve a lehető legrövidebb időn belül megszakítani azokat.
A Király-tónál összegyűlt mintegy 800 polgárőr az elnök kérdésére egyhangúlag támogatta a kezdeményezést, amely dr. Túrós András szerint várhatóan novemberben kerül az elnökség asztalára.
A bográcsozás és megannyi bűnmegelőzési és szabadidős sportprogram előtt az OPSZ, valamint Békés és a Csongrád-Csanád vármegyei rendőrség vezetői számos elismerést adtak át a két vármegye arra érdemesnek ítélt polgárőreinek.
Forrás: https://opsz.hu/