„Magyarország valamennyi polgárőre büszke lehet a 2024-ben elért eredményekre!”

2025.03.28

Így fogalmazott dr. Túrós András elnök az Országos Polgárőr Szövetség márciusi elnökségi ülésén, amelyen a grémium a küldöttgyűlés, valamint az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága elé kerülő anyagokat is tárgyalta.

Elsőként a küldöttgyűlésre készített elnökségi beszámoló és a Honvédelmi és Rendészeti Bizottságnak írt jelentés került napirendre. A Szabó Zoltán szakmai elnökhelyettes és Bakonyi Ágnes megbízott hivatalvezető által előterjesztett dokumentumokból kiderül, az ország körülbelül kétezer egyesületébe tartozó csaknem 68 ezer polgárőr 2024-ben összesen több mint 10 millió szolgálati órát teljesített, amelynek negyedében a külterületeket ellenőrizték. Egy polgárőrre 147 szolgálati óra esett. Ezzel kapcsolatban Túrós András elnök úgy fogalmazott, az anyagok tényeken alapulnak, azokból vonnak le következtetéseket. "Óriási érték, hogy együtt van a polgárőrség. 2024-ben valamennyi vármegyei szövetség itt van velünk, közöttünk, földrengésszerű, megrázó események nem történtek, semmi olyasmi, ami megrengette volna a polgárőrséget, és a polgárőrségbe vetett társadalmi hitet. Ennek is köszönhető, hogy továbbra is megvan az a kormányzati, társadalmi, rendészeti bizalom a polgárőrséggel kapcsolatban, amelynek élvezői vagyunk valamennyien" – mondta az OPSZ első embere. Emlékeztetett arra, hogy egy évvel korábban, a 2024-es közgyűlésen a belügyminiszter nemzeti kincsnek nevezte a polgárőrséget, ilyet pedig egy tárcavezető csak akkor jelent ki, ha a kormányzatnak és neki is ez a meggyőződése, tette hozzá Túrós András. A társadalmi, kormányzati támogatás meglétét az is bizonyítja, hogy a szövetség megkapta azt a támogatói okiratot, amely alapján 32 millió forintos forrás nyílik meg, és amelyből egyebek között ifjúsági táborokra, Polgárőr Akadémiára, a gyermek- és ifjúságvédelmi programban kiemelkedően teljesítő polgárőrök elismerésére, illetve a határvédelem erősítésére költ majd a szövetség. Az OPSZ elnöke ugyanakkor szólt arról is, az eredmények mellett azért nehézségekkel is küzd a szövetség, például nem minden egyesületnek van élő együttműködési megállapodása a rendőrséggel, illetve vannak olyan egyesületek, amelyek gyakorlatilag nem dolgoznak, vagy kimondottan a megszűnés határán állnak.

Az elnökségi ülés résztvevői ezt követően meghallgatták a Felügyelő Bizottság dr. Szilák Mihály, valamint az Etikai Bizottság Fuksa Ágnes által a küldöttgyűlésre előterjesztett beszámolóját, illetve elfogadták az Országos Polgárőr Szövetség Szervezeti és Működési Szabályzatának dr. Tóth Gábor igazgatási elnökhelyettes által előterjesztett módosítását, különös tekintettel a nemzetközi kapcsolattartás szabályaira. Ezzel kapcsolatban Túrós András elmondta, először szigorú szabályokat terveztek felállítani, ám végül az a döntés született, hogy mivel autonóm, önkéntes egyesületekről van szó, inkább egyfajta orientáló jellegű előírásokra van szükség. Így a módosítás hangsúlyozza, elsősorban a bűnmegelőzési, azon belül is a határon túl működő magyar bűnmegelőzési civil szervezetekkel kellene kapcsolatokat kialakítani. Mindezek mellett – mint azt dr. Túrós András bejelentette – az elnökségi ülésen szó esett arról is, hogy a kormány kábítószer-ellenes programjának fényében az OPSZ létrehoz egy drogprevenciós kabinetet, amelynek előkészítése megkezdődött, csakúgy, mint a program felvázolása.

A szakmai kérdések után Túrós András átadta a belügyminiszter által adományozott "Rendkívüli Helytállásért Miniszteri Árvízvédelem Érdemjelet" a tavaly szeptemberi dunai árvízi védekezésben nyújtott teljesítményéért az elnökségi ülésen résztvevőknek. Elismerésben részesült: dr. Fekecs Dénes, Cseh László, Kardos Pál, Funk József, Kun Csaba, dr. Bilisics Péter, dr. Szilák Mihály, Bakonyi Ágnes és Ikladi Endre. A polgárőrség összesen 864 ilyen elismerést kapott, amelyet a vármegyei szövetségek elnökei adnak át a védekezésben részt vett polgárőröknek. A KTI támogatásból összesen 268 jólláthatósági mellényt vásárolt az OPSZ, amelyeket létszámarányosan szétosztott a vármegyei szövetségek között. Ebből az OPSZ elnöke jelképesen egy darabot átadott a Csongrád-Csanád Vármegyei Polgárőr Szövetségnek. Mindezek mellett Túrós András 50. születésnapja alkalmából az elnökség nevében köszöntötte dr. Radácsné Reszegi Ritát, az OPSZ Lovas Tagozatának elnökét.

Kép és szöveg: BA, GJ

Forrás:https://opsz.hu/