Már több mint 200 drónnal figyelnek-kutatnak a polgárőrök
Drónpilóta összevonást és versenyt szervez augusztus 3-ra az Országos Polgárőr Szövetség a Somogy vármegyei Kereki Hősök Parkjába. Július 19-én délig lehet jelentkezni. Cseh László, az OPSZ közlekedési alelnöke elmondta, minden polgárőr drónpilótát szívesen látnak az eseményen, akik megosztanák másokkal a polgárőr szolgálat közben szerzett drónos tapasztalataikat valamint bemutatnák a szolgálatok során alkalmazott eszközeiket.
Cseh László a Polgárőr Magazinnak nyilatkozva emlékeztetett rá, hogy a polgárőrségnél több mint tíz éves múltra tekint vissza a légi felderítés.
– Kezdetben tapasztaltunk is némi ellenállást az új szolgálati ággal szemben még az országos elnökségen belül is – mondta Cseh László. – Igaz, akkoriban még csak motoros sárkányrepülőkkel és siklóernyőkkel végeztünk légi felderítést. Ehhez nemcsak megfelelő végzettségre, eszközökre volt szükség, hanem bátorságra is a felderítők részéről.
Aztán megjelentek a drónok. Egyszerűbben, könnyebben használhatók és sokkal alaposabb felderítő munkára alkalmasak, mint a korábban használt repülő eszközök. A pilóták számára biztonságosabbak is. Nem szükségesek a használatukhoz speciális képességek, sem különösebb bátorság. Végül is csak az eszköz repül.
Egyszeriben divatja lett a drón reptetésnek és a drónnal végzett felderítő munkának a polgárőrségnél.
– Túlzás nélkül állíthatom, hogy évekkel a rendvédelem előtt voltunk a bűn- és balesetmegelőzési célú légi felderítés terén – jegyezte meg Cseh László, aki szerint volt olyan időszak, amikor – "ha eltekintünk a helikoptereiktől" – a rendőrségnél is több eszközük volt.
Dr. Túrós András, az OPSZ elnöke egy rendezvényen úgy fogalmazott: Drónlázban ég a polgárőrség! Ezt Cseh László is osztja. Mint fogalmazott, "sokat tettünk azért, hogy a szövetség drónlázban égjen". Népszerűsítettük a drónozást, igyekeztünk minél többekhez eljuttatni azokat a történeteket, amikor sikerrel használtak valahol drónt a polgárőri szolgálatban.
– Ezen a téren még vannak elmaradásaink – ismerte el a közlekedési alelnök, aki szerint fontos tudatosítani, hogy a drón használata nemcsak akkor sikeres, ha megtalálnak vele valakit vagy valamit. – Én azt is sikernek tartom, ha a drónok felvételeinek, élőképeinek köszönhetően egy nagy és nehezen járható területre nem kell embereket beküldeni kutatni, mert fentről egyértelműen kiderült, hogy amit, keresnek, ott nincs.
Cseh László szerint az augusztus 3-i összevonás és verseny alkalmat ad ara, hogy a drónpilóták tapasztalatot cseréljenek. Sztorizzanak, hogy ki mire használta már eredményesen a drónt, hogyan, milyen problémái adódtak felderítés közben és mások mire figyeljenek majd, ha hasonló feladatot kell megoldaniuk.
Jelenleg a polgárőrség tulajdonában lévő drónok száma országosan meghaladja a 200-at. A közösségi médiában regisztrált polgárőr drónpilótáké pedig a 350-et.
A repülés szinte mindenkit érdekel. Egyszerre misztikus és hétköznapi, hiszen ma már egészen olcsón is beszerezhetők drónok, amikkel bárki "repülhet", filmezhet, felderíthet, felülről tekinthet rá szűkebb-tágabb környezetére.
A polgárőrök országszerte gyakran és sikeresen használnak drónt eltűnt személyek és állatok felkutatására. A kistelepüléseken rengeteg megkeresést kapnak elkóborolt állatok keresésére. Rendszeresen használnak drónt – a teljesség igénye nélkül – a migrációs útvonalak, a migránsok pihenő- és rejtekhelyeinek felderítésére, olykor a nyomon követésükre is, és az illegális hulladéklerakók felkutatására, balesetveszélyes helyek megfigyelésére, rendezvények biztosítására.
– Gyakran kérik a polgárőrök segítségét a tűzoltók is. A pécsi erdőtűznél a polgárőrség drónjával mérték fel a tűz által érintett terület nagyságát. Az oltás utáni munkálatok alatt pedig a drón hőkamerájával kutatták fel azokat a pontokat, ahol még izzott az aljnövényzet.
Hosszan lehetne még sorolni milyen feladatokra használhatják és az estek többségében használják is a polgárőrök a drónjaikat. Azonban a hatékonyabb szolgálatszervezés és -ellátás támogatása mellett van még egy erénye a drónoknak, ami Cseh László szerint még az előbbieken is túltesz. Vonzzák a fiatalokat.
– Az ifjú polgárőrök, de még a náluk is fiatalabbak nemcsak, hogy érdeklődnek a drónok és a légi felderítés iránt, használni is tudják az eszközöket. Jobban, mint mi, idősebbek. Ez rám is érvényes – ismerte el Cseh László. – A katonai felderítésnél voltak külön légifelvétel-elemzők. Ma az ő egykori munkájuk jelentős részét a drónpilóták reptetés közben végzik el.
Kérdésemre, hogy ifjú polgárőrök, esetleg még fiatalabbak reptethetnek-e drónt, Cseh László elmondta, hogy felnőtt felügyelete mellett minden további nélkül. Sőt, arra is van lehetőség, hogy egy polgárőr a privát drónjával végezzen felderítést. Ami fontos, hogy drónok használatára és a légi felderítésre vonatkozó szabályokat akkor is pontosan tartsák be.
– Mi egy rugalmas, gyorsan reagáló szervezet vagyunk és kívánatos lenne, ha azok is maradnánk – mondta Cseh László. – Ha nagy területet kell átkutatni, vagy sürget az idő, mert egy gyereket, beteg vagy idős embert kell megtalálna, súlyos hiba lenne, sőt, nevetséges is azzal érvelni, hogy "sajnos, a helyi egyesületnek csak egy drónja van…" Olyankor a legkevésbé sem számít, hogy a polgárőr az egyesülete drónjával dolgozik vagy a sajátjával, ha annak is megvannak a szükséges engedélyei és van biztosítása, ami a drón reptetés feltétele.
Cseh László szerint más a helyzet, ha a drón gazdája nem polgárőr. Polgárőr szolgálatba nem polgárőrt bevonni nem szabad. Azonban ha a rendőrség felkérésére kutatnak, jelezzék a rendőrségnek, hogy "van itt még valaki, aki nem polgárőr ugyan, de van drónja és szívesen segít, ha tud, és majd ők eldöntik, igénybe veszik-e a szolgálatát vagy sem.
F. Gy. A.