Megalakult a polgárőrség Drogmegelőzési Kabinete

Néhány hetes előkészítő munka után megalakult az Országos Polgárőr Szövetség Drogmegelőzési Kabinete. Ezzel a polgárőrség is beszállt a kábítószerfogyasztás elleni küzdelembe – jelentette be dr. Túrós András, az OPSZ elnöke. A kabinet megalakulása alkalmából április 10-én rendezett munkamegbeszélésen részt vett dr. Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy, az országos rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese is.
"Mindannyian tudjuk, hogy az ország bizonyos területein olyan kritikus méreteket öltött a kábítószerfogyasztás, hogy kormányzati beavatkozásra is szükség lett. Az állami szervek által meghirdetett programból és a feladatokból a polgárőrség sem maradhat ki, már csak azért sem, mert idénre a gyermek- és ifjúságvédelem évét hirdettük meg és a drogfogyasztás elleni küzdelem beleillik ebbe a programba" – e szavakkal köszöntötte a kabinet megalakulása alkalmából megjelenteket az OPSZ elnöke. Dr. Túrós András a szakmai kabinettől azt várja, hogy egyrészt dolgozzon ki egy komoly szakmai programot a polgárőrség feladataira, másrészt magukat a polgárőröket is érzékenyítse a téma iránt. Mint mondta, sok fiatal a közterületeken fogyasztja a tiltott szereket, pont olyan nyilvános helyeken, ahol a polgárőrök járőröznek, ahol megfigyelhetnek és jelzéssel élhetnek a rendőrség felé. "Ennek a feladatnak minden bizonnyal lesznek plusz költségei, több járőrszolgálat, szóróanyagok, amelyre reményeink szerint kapunk plusz forrást" – mondta az elnök.
A bevezetőt követően az OPSZ elnöke átadta a Drogmegelőzési Kabinet elnökének, Szabó Zoltánnak, titkárának, dr. Nagy-Juhák Istvánnak, valamint a munkacsoport többi tagjának a megbízólevelüket.
A kabinet elnöke, az OPSZ szakmai elnökhelyettese, Szabó Zoltán megerősítette, nem volt kérdés, hogy a polgárőrségnek részt kell vennie a kormányzat és a hatóságok által meghirdetett programban, hiszen azon kívül, hogy a terjesztők mérgező anyagokat visznek be elsősorban a szegényebb körülmények közt élők közé, a rászoktatással más, vagyon elleni bűncselekményeket is generálnak, hiszen az anyag megszerzéséért a fogyasztók egy idő után bármire képesek. "A polgárőrök helyben sok embert ismernek, felismerik az idegen, gyanúsan viselkedő személyeket, felírhatják az autóik rendszámát és jelzéssel élhetnek a rendőrség felé, segítve ezzel a felderítő tevékenységet" – hangsúlyozta. Szabó Zoltán a kabinet munkájával kapcsolatban elmondta, már megfogalmaztak egy végrehajtható programot, ajánlásokat arra, hogy például a szolgálata során milyen jelenségekre figyeljen egy polgárőr, hol, milyen módon tudnak különböző csoportoknál, más civil szervezetnél prevenciós munkát végezni, hogyan tudják kiegészíteni a rendőrség ezirányú tevékenységét. A kabinet elnöke a polgárőröktől hitelességet, aktivitást és persze folyamatosságot kért. Szabó Zoltán emellett arra biztatja a polgárőröket, hogy vegyék fel a kapcsolatot a helyi rendőrséggel, a körzeti megbízottakkal, a szenvedélybetegségekkel foglalkozó szervezetekkel, vonják be a fiatalokkal szót értő ifjú polgárőröket és közben nagyon figyeljenek a lakosságtól érkező jelzésekre is. Kezdeményezzenek fórumokat, beszéljenek a drog hatásairól a táborokban, a lakossági fórumokon, a nyugdíjas-találkozókon, vagyis mindenhol, ahol a lakossággal kapcsolatot tudnak teremteni. Mint mondta, hamarosan eljuttatják a vármegyei szövetségekhez és ezeken keresztül az egyesületekhez a prevencióhoz szükséges segédanyagokat, útmutatókat.
Az interaktív előadásokra hívta fel a figyelmet dr. Nagy-Juhák István. A kabinet titkára arra mutatott rá, hogy ebben a feladatban nagy szerepe lehet azoknak a polgárőröknek, akik pedagógusként dolgoznak, hiszen ők ismerik a fiatalok igényeit, beszélnek a nyelvükön.
Talán soha nem volt akkora szükség a polgárőrök munkájára, mint az idén – jelentette ki dr. Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy, az országos rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. "A polgárőrség fontos szerepet játszik a helyi közösségek biztonságában, így a jelzésadásban, figyelemfelhívásban" – fogalmazott az országos főkapitány helyettese. Töreki Sándor előadásában elmondta, folyamatosan növekszik a regisztrált bűncselekmények száma. Legfőképpen a kisebb lopások és rablások száma emelkedik, elsősorban Észak-Magyarországon, a Jászságban és Baranyában, azokon a településeken, ahol növekszik a pszichoaktív anyagokat használók száma is. "A drogellenes program meghirdetése óta eltelt egy hónap során, komoly előkészítő munkát követően, számos elfogás történt, a letartóztatottak 90 százaléka drogterjesztő. Az pedig, hogy a rendőrség "Telefontanú" vonala még soha ennyi bejelentést nem fogadott, azt jelzi, hogy a társadalom mellettünk áll ebben a munkában" – mondta a főkapitányhelyettes. Töreki Sándor beszélt a rendőrség Delta programjáról, amely meghatározza a cselekvések irányát és koordinálja a közös munkát, és amelyet ígérete szerint április végéig bemutatnak a polgárőrség szakmai kabinetjének. A vezérőrnagy elmondta, kidolgozzák, hogyan segíthetik a polgárőröket a droggal kapcsolatos jogi ismeretekkel és hogyan csatornázhatják be a tőlük jövő információkat a rendőrség munkájába. Két dolgot azonban hangsúlyosan kiemelt: a folyamatos jelenlét fontosságát és azt, hogy a munka során a polgárőrök biztonsága az elsődleges.
A hozzászólásokat követő zárszavában az OPSZ elnöke elmondta, az OPSZ hamarosan felkészíti a járási koordinátorokat is, akik majd tovább viszik a feladatokat és a központi elvárásokat az egyesületekhez. Két régió prioritást élvez majd, a kelet-magyarországi és a dunántúli, az érintett vármegyékre kiemelt programot dolgoz ki az OPSZ frissen megalakult kabinete.
Szöveg és fotó: Bakonyi Ágnes