Szakmai fórumon vettek rész a Veszprém Vármegyei polgárőr egyesületek vezetői

2025.01.30

Január 25-én a fővárosban folytatódott az Országos Polgárőr Szövetség és az Országos Rendőr-főkapitányság közös fórumsorozata. A rendőrség Teve utcai központjában a budapesti, Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, illetve Veszprém vármegyei polgárőr egyesületek vezetői kaptak tájékoztatást a polgárőrség idei kiemelt szakmai programjáról, azaz a gyermek- és ifjúságvédelemről, valamint a közlekedésbiztonság kérdéseiről.

A szakmai nap első előadását Szabó Zoltán, a szövetség szakmai elnökhelyettese tartotta. Legelőször úgy fogalmazott, a polgárőrség Magyarország legfegyelmezettebb civil szervezete. A polgárőrök összetartoznak, egymásért dolgoznak, és soha nem azt kérdezik, hogy adott feladatot miért nekik kell végrehajtani, hanem hogy mi a probléma, mikorra, hány fővel és hova menjenek. Az elnökhelyettes ebben a körben is felidézte, hogy tavaly az illegális hulladéklerakók álltak a polgárőrség tevékenységének fókuszában, a programban ezer egyesület vett részt.

Szabó Zoltán ezután áttért az idei központi kérdésre, a gyermek- és ifjúságvédelemre. Emlékeztetett arra, hogy gyakorlatilag a polgárőrök minden településen rendelkeznek olyan kapcsolattal, akihez fordulni lehet, ha gyermekekről van szó, bár, mint fogalmazott, egy-egy nagyvárosban nyilván nehezebb a polgárőrök helyzete, mint a kisebb településeken, ahol akár személyesen is ismerhetik a fiatalokat. Hozzátette, a fiatalok fókuszba helyezése nem jelent többletfeladatot, azt jelenti, hogy a szokásos járőrszolgálat során a polgárőrök fokozottan figyeljenek a gyerekekre, és jelezzék, ha problémát tapasztalnak. A segítség azonban nem csak ilyen formában érkezhet, hiszen számos program áll a gyerekek rendelkezésére, amely a szabadidő hasznos eltöltését szolgálja. Szintén a gyerekek biztonságának megteremtését szolgálják a közlekedésbiztonsági, bűnmegelőzési rendezvények.

Ahogy két héttel korábban Sátoraljaújhelyen, az elnökhelyettes ebben a körben is hangsúlyozta, nem kell attól tartani, hogy rossz jelzést adunk, a baj az, ha elmulasztjuk a jelzést. A cél megakadályozni, hogy a gyerekek áldozattá, vagy éppen elkövetővé váljanak. Végezetül tolmácsolta dr. Túrós Andrásnak, az Országos Polgárőr Szövetség elnökének azon kívánságát, hogy minden egyesületnél legyen egy ember, aki összefogja az ifjúságvédelemmel kapcsolatos tevékenységet, információkat.

A közlekedésbiztonság helyzetéről Berzai Zsolt rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság baleset-megelőzési osztályának vezetője tájékoztatta a hallgatóságot. Emlékeztetett arra, hogy a hazai és az európai uniós közlekedéspolitika kitűzött célja, hogy 2030-ra úgy a közlekedési balesetek halálos áldozatainak számát, mint a sérültek számát felére csökkentsék. Az alezredes elmondta, míg korábban ezt csaknem sikerült elérni, tavaly sajnos távol kerültünk a megvalósítástól. Kijelentette, a közlekedésbiztonság javítása érdekében az eddigi rendőri eszközök mellett új megoldásokat is be kell vetni. Hozzátette, a trend változatlan, legtöbbször még mindig a gyorshajtás, az elsőbbségadás elmulasztása, illetve a kanyarodási szabályok megsértése miatt történnek személyi sérüléssel járó balesetek. Jelentősen csökkent ugyanakkor az ittas vezetők által okozott balesetek száma.

A 2025-re megfogalmazott közlekedésbiztonsági célok között ott van a legfőbb baleseti okok miatti esetek számának visszaszorítása, a vétlen közlekedőket, gyalogosokat és kerékpárosokat érintő balesetek megelőzése, a mikromobilitási eszközökkel közlekedők szabálykövetővé tétele, illetve annak tudatosítása, hogy vezetés közben ne foglalkozzunk mással. Az alezredes beszélt arról is, hogy a polgárőröknek fontos szerep jut abban, hogy elvigyék az emberekhez a baleset-megelőzési információkat, például arról, hogy egyrészt bizonyos esetekben a KRESZ előírja, de a józan ész is azt diktálja, hogy a gyalogosok, kerékpárosok, vagy a most divatos egyéb közlekedési eszközt használók gondoskodjanak arról, hogy a közlekedés többi szereplője számára jól láthatóak legyenek. De az is fontos üzenet, hogy az autósok használják a biztonsági övet, ne mobilozzanak vezetés közben. Berzai Zsolt hangsúlyozta, a polgárőrök mindebben személyes példát is kell mutassanak.

Nem tudom megmondani mikor, de reméljük, hamarosan lezárul a KRESZ módosításáról régóta tartó széles körű konzultáció és megszülethet egy normaszöveg-tervezet – mondta Berta Tamás, a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet közlekedésbiztonsági igazgatóhelyettese. Berta Tamás hangsúlyozta, a KRESZ valójában egy nagyon összetett, bonyolult rendelet, amely a közlekedést, vagyis egy összetett folyamatot próbál szabályozni és ez nem könnyű. "Alapvetően szeretnénk egy strukturáltabb, gyakorlatiasabb jogszabályhoz eljutni"– mondta, majd hozzátette, vannak olyan területek, amelyeket nem szabályoz, például a mikromobilitást, illetve vannak olyan területek, amelyeket már nem életszerűen szabályoz a rendelet, de olyan is, ahol lehetne előremutatóan gondolkodni és szemléletformálásra használni a KRESZ-t. "Ha olyan jogszabályt lehetne írni, amilyet én szeretnék, akkor egészen biztos, hogy közlekedési módokként lenne tagolva az elvárt magatartások, alapelvek gyűjteménye" – hangsúlyozta a KTI szakembere, aki szerint a KRESZ valójában egy bizalmi elven alapszik. "Azon, hogy én számítok arra, hogy a másik közlekedő is ismeri a szabályt és be is tartja azt" – mondta Berta Tamás, aki különböző példákkal mutatta be a vitás közlekedési helyzetek összetettségét és veszélyességét, valamint a szabályozás megújításában és modernizálásában rejlő ellentmondásokat, kérdőjeleket.

A budapesti fórumon Magyarország bűnügyi, közbiztonsági helyzetéről Kiss Róbert rendőr ezredes, az ORFK Közrendvédelmi Főosztályának vezetője adott tájékoztatást. Mint mondta,

Magyarország a külföldiek szemében biztonságosnak számít, a világranglista előkelő 14. helyén áll, de nem dőlhetünk hátra, mert van még bőven feladatunk, példaként említette a turistákkal szemben elkövetett csalásokat. Az ezredes hangsúlyozta, tisztában van azzal, hogy a magyar lakosság nem a statisztikákra figyel elsősorban, hanem arra, hogy mit jelez a szubjektív biztonságérzete, mi az, ami irritálja őket. Zavaró lehet a lakosság számára például, hogy nincsen közvilágítás, a hajléktalanok jelenléte, a tulajdon elleni szabálysértések, vagy akár a terménylopás. "Ezekre a válaszokat nekünk kell kidolgoznunk és ebben a munkában a polgárőrség rendkívül sok hasznos információt szolgáltat a részünkre" – fogalmazott Kiss Róbert, aki hozzátette, a bűncselekmények dinamikája folyamatosan változik, néha szinte eltűnnek, majd újra megjelennek egyes bűnözési formák. Példaként hozta fel, hogy már szinte elfelejtettük, de most újra megjelent a gépkocsifeltörés és gépjárműlopás. Nem meglepetés azonban, hogy a bűnügyi statisztikákban jelenleg nagy százalékban jelenik meg az online csalás, amelyre válaszul a rendőrség kibervédelmi hálózatot kezdett működtetni. Az alkalmazott technikával a rendszer öt hónapos működése alatt már több mint 900 jelzést fogadott, valamint több száz millió forintot sikerült megóvni és az eredeti tulajdonosok bankszámláján tartani. A hálózat működtetésén túl a rendőrség nagy hangsúlyt fektet a bűnmegelőzésre is, hiszen a digitális eszközöket használóknak meg kell tanulniuk, hogyan védhetik meg az online térben saját adataikat és ezzel a vagyonukat.

Kiss Róbert szólt a kábítószerbűnözésről is. Sajnálatos módon, a keresleti oldalon még mindig növekedés tapasztalható, amely fenntartja a terjesztésre specializálódott bűnözői csoportokat – mondta.

A rendőrség is kiemelten kezeli idén a gyermekek védelmét, az emberkereskedelmet, a szexuális, illetve a munkacélú kizsákmányolással kapcsolatos bűncselekményeket is. A főosztályvezető szerint nagyon fontos a kiépített jelzőrendszer működtetése, emellett egyre nagyobb szerepet töltenek be a diákok életében az iskolarendőrök és az iskolaőrök is, akikhez bizalommal fordulnak a tanulók és elmondják nekik a problémájukat.

Végezetül Kiss Róbert megköszönte a polgárőrök munkáját, a sokórányi rendőr-polgárőr közös szolgálatot, amely növeli a lakosság biztonságérzetét.

A rendezvény utolsó előadójaként dr. Tóth Gábor, az Országos Polgárőr Szövetség igazgatási alelnöke ismertette a jelenlévőkkel az egyesületek vezetésével szemben támasztott elvárásokat. Mint fogalmazott, nem árul el titkot, amikor azt mondja: az egyesületeknek jogszerűen és szakszerűen kell működniük, vagyis meg kell felelni a polgárőrökre, gazdálkodó szervezetekre vonatkozó tízféle jogszabálynak, az országos, területi, helyi szervezetek belső szabályzóinak. Az alelnök emlékeztetett arra, az egyesület működtetése nem áll meg ott, hogy önkéntesek egy-egy helyi jelenség, probléma orvoslására lelkesen létrehoznak egy egyesületet, azt működtetni is kell, gondoskodni kell a jogszerű működéssel, a gazdálkodással, a szolgálatellátással kapcsolatos dokumentumokról, a nyilvántartásokról, az időben és megfelelő helyekre benyújtott el- és beszámolókról – méghozzá mindezt folyamatosan, nem pedig kampányszerűen. Azt javasolta a vezetőknek, hogy ezt a sok feladatot osszák fel az elnökség tagjai között, így például a jogszerű működés dokumentálását, a szolgálatvezénylést, a gazdálkodást, a kapcsolattartást, vagy például a tagnyilvántartást.

A Felügyelő Bizottság által megállapított jogsértések közül kiemelte egyebek mellett, hogy több helyen nem választják újra a tisztségviselőket, pedig már régen lejárt a mandátumuk, vagy megválasztják őket, de ezt a tényt nem jelentik be a Törvényszéknek, nem töltik fel a mérleget és eredménykimutatást az OBH honlapjára, nem készítik el a kötelező belső szabályzataikat, nem vezetik a gépkocsik menetleveleit, vagy vagyontárgyak tűnnek el selejtezés nélkül – sorolta a legjellemzőbb hibákat. Dr. Tóth Gábor, aki átadta az OPSZ elnökének üdvözletét, elmondta, az előadását minden vármegyei szövetségnek megküldi azzal a kéréssel, hogy továbbítsák az egyesületek számára.

A KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet támogatásával megvalósuló fórumsorozat következő rendezvényét egy hét múlva, február 1-jén, Szolnok-Tiszaligeten tartják.

BÁ, GJ

Fotók: Fülöp Máté, Hegedüs Brigitta, Takács Béla, Troják Mihály