Utolsó állomásához érkezett a fórumsorozat

2025.03.29

Az Országos Polgárőr Szövetség és az Országos Rendőr-főkapitányság közös, országjáró előadássorozata keretében március 29-én, Igalon, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központjában hallgattak meg előadásokat a Baranya, Somogy és Tolna vármegyei egyesületek vezetői a polgárőrség 2025-ös központi projektjéről, a közlekedés- és a közbiztonság aktuális kérdéseiről.

A megjelenteket dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke nevében Szabó Zoltán szakmai elnökhelyettes köszöntötte. Emlékeztetett arra, a szövetség 2025-öt a gyermek- és ifjúságvédelem évének nyilvánította, ezt a területet helyezi idei tevékenysége középpontjába. Az elnökhelyettes hangsúlyozta, a polgárőrök hagyományosan jól teljesítenek a központi céloknál, hiszen az előző évben, amikor az illegális hulladéklerakók feltérképezésére fókuszáltak, körülbelül tizenöt ezer köbméternyi hulladéktól szabadították meg a környezetet. Az idei évben szintén szükség van a polgárőrök lelkes közreműködésére, hiszen a mostani téma jóval érzékenyebb az előzőnél. Mint Szabó Zoltán elmondta, a gyermek- és ifjúságvédelem kérdésében a polgárőrök komolyan támaszkodhatnak arra az előnyükre, hogy ismerik a települést, ahol élnek, bár nyilván a nagyvárosokban picit más a helyzet. A feladat az, hogy nyitott szemmel járjanak, ismerjék fel, ha egy gyermeket, vagy fiatalt az a veszély fenyeget, hogy bűncselekmény áldozatává, vagy netán elkövetőjévé váljon. A legfontosabb, hogy minden esetben jelezzenek a megfelelő helyre. "Nincs jó vagy rossz jelzés, "csak" elmulasztott jelzés van – hangsúlyozta az elnökhelyettes. Beszélt arról is, a cél az, hogy minden egyesületnél legyen olyan ember, aki összefogja az ifjúságvédelemmel kapcsolatos tevékenységet, információkat. Megemlítette, hogy az előző napon az OPSZ elnöksége határozott arról, hogy csatlakozva a kormány kábítószer-ellenes programjához a polgárőrség létrehoz egy drogprevenciós kabinetet, amelynek előkészítése megkezdődött, csakúgy, mint a program felvázolása. Ez a program szervesen kapcsolódik majd a gyermek- és ifjúságvédelemmel kapcsolatos feladatokhoz.

A közlekedésbiztonság helyzetéről Berzai Zsolt rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság baleset-megelőzési osztályának vezetője tájékoztatta a hallgatóságot. Emlékeztetett arra, hogy a hazai és az európai uniós közlekedéspolitika kitűzött célja, hogy 2030-ra úgy a közlekedési balesetek halálos áldozatainak, mint sérültjeinek számát felére csökkentsék. Ehhez egyebek mellett vissza kell szorítani a legfőbb baleseti okok, tehát a gyorshajtás, az elsőbbség megadásának elmulasztása, a kanyarodási szabályok megsértése miatt bekövetkező esetek számát, meg kell előzni a vétlen közlekedőket, gyalogosokat és kerékpárosokat érintő baleseteket, rá kell venni a mikromobilitási eszközökkel közlekedőket, hogy ők is kövessék a szabályokat, és tudatosítani kell a járművezetőket, hogy vezetés közben ne foglalkozzanak mással. A polgárőrök sok egyéb mellett azzal is támogathatják ezeket a célokat, mondta az osztályvezető, hogy ők maguk is példát mutatnak.

Magyarország bűnügyi, közbiztonsági helyzetéről Kiss Róbert rendőr ezredes, az ORFK Közrendvédelmi Főosztályának vezetője adott átfogó tájékoztatást. Ebben a körben is beszámolt arról a felmérésről, amely azt mutatja, hogy Magyarország a külföldiek szemében biztonságosnak számít, 14. helyet foglalja el a világ országai között. Különbség van azonban aközött, amit a statisztikák mutatnak, és aközött, amit a lakosság szubjektív biztonságérzete diktál, tette hozzá. Zavaró tényező lehet, ha hiányzik a közvilágítás, hajléktalanok vannak az utcákon, meglopják, kirabolják az embert, vagy ellopják a terményt, amiért sokat dolgozott. Ezekre a problémákra megoldást kell találni, ebben a munkában például a polgárőrség számos hasznos információval szolgálhat a rendőrségnek. A hagyományosnak nevezhető bűnelkövetési módszerek mellett ma már jelentős arányban szerepel a statisztikákban a kiberbűnözés, az online csalók változatos módszerekkel igyekeznek hozzájutni azokhoz az adatokhoz, amelyekkel azután megcsapolhatják az állampolgárok bankszámláját. Éppen ezért a rendőrség kibervédelmi hálózatot kezdett működtetni. Az ezredes emlékeztetett arra, a rendőrség is kiemelten kezeli idén a gyermekek védelmét, az emberkereskedelmet, a szexuális, illetve a munkacélú kizsákmányolással kapcsolatos bűncselekményeket is. A főosztályvezető szerint nagyon fontos a kiépített jelzőrendszer működtetése, emellett egyre nagyobb szerepet töltenek be a diákok életében az iskolarendőrök és az iskolaőrök is, akikhez bizalommal fordulnak a tanulók és elmondják nekik a problémájukat.

Ahogy az országjáró fórumsorozat korábbi állomásain is, Igalon is előadás hangzott el a polgárőr egyesületek vezetésével szemben támasztott elvárásokról. Dr. Szilák Mihály, az OPSZ Felügyelő Bizottságának elnökhelyettese emlékeztetett arra, az egyesületeknek meg kell felelni a polgárőrökre, gazdálkodó szervezetekre vonatkozó tízféle jogszabálynak, az országos, területi, helyi szervezetek belső szabályzóinak. Az egyesületté válásnak nincs vége az alapításnál, jogszerűen, szakszerűen kell működniük, vezetni kell a működéssel, gazdálkodással, szolgálatellátással kapcsolatos dokumentumokat, nyilvántartásokat, időben be kell nyújtani a kötelező elszámolásokat, beszámolókat. Az elnökhelyettes beszélt arról is, hogy az ellenőrzések során számos hiányosságra derült fény, így például több egyesület a megbízatás lejárta után nem választotta újra tisztségviselőit, vagy ha igen, azt nem jelentette be a Törvényszéknek, gyakran hiányoznak a kötelező belső szabályzatok, problémák vannak a gépjárművek menetleveleivel, a vagyontárgyak nyilvántartásával. Felhívta a jelenlévők fegyelmét, hogy az OPSZ honlapjára felkerült több tucat segédanyag és mintadokumentum, amely segít eligazodni az adminisztráció útvesztőjében.

A KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet által támogatott rendezvényt és magát a fórumsorozatot lezáró beszédében az OPSZ szakmai elnökhelyettese úgy fogalmazott, mozgalmas három hónap van a szövetség mögött a már hagyományosnak mondható országjárás kapcsán. Hangsúlyozta, az ilyen rendezvények nagyon fontosak, hiszen a személyes találkozásoknak mindig ereje van. Az pedig külön megtisztelő, hogy a rendőrség komolyan vette a polgárőrség felkérését, és a legmagasabb szinten képviseltette magát a fórumokon. Szabó Zoltán hangsúlyozta, a regionális találkozókon a polgárőr vezetők hiteles forrásból juthattak információkhoz, amelyeket azután továbbadhatnak. Emellett az is a fórumok mellett szól, hogy közvetlenül lehet tárgyalni a felmerülő problémákról. Az elnökhelyettes végezetül úgy fogalmazott: kevés olyan szervezet van ma Magyarországon, amelynek tagjai annyi önkéntes munkát végeznek településükért, mint a polgárőrök.

BA, GJ

Fotók: Kovács Ferenc

Forrás:https://opsz.hu/